Bjelogrlić: Moj novi film „Čuvari formule“ donosi univerzalnu priču (VIDEO)
Reditelj i glumac Dragan Bjelogrlić ocenio je da njegov novi film „Čuvari formule“ donosi univerzalnu priču koja će biti razumljiva gledaocima širom sveta.
– Osećam spokoj i zadovoljstvo što krećem sa dobrim vetrom u leđa koji je će se pojačati nakon Sarajeva – rekao je Bjelogrlić na konferenciji za novinare Sarajevo film festivala gde je film „Čuvari formule“ imao regionalnu premijeru.
„Čuvari formule“ su nedavno imali svetsku premijeru na filmskom festivalu u Lokarnu, a Bjelogrlić je dodao da je tamo bilo „veličanstveno“ i da je publika „reagovala na pravim mestima“. Bjelogrlić je rekao da se sada oseća rasterećeno u Sarajevu, gde voli da dođe, i prošli put mu se posrećilo sa premijerom na SFF-u filma „Toma“ (2021), koji je potom izuzetno uspešno prošao u regionu.
Na novinarska poređenja „Čuvara formule“ sa svetskim ostvarenjima slične tematike, Bjelogrlić je ponovio da su im tokom rada na scenariju govorili da prave „srpski ‘Černobil'“, po istoimenoj seriji, a sada je „srpski „Openhajmer'“, po filmu Kristofera (Christopher) Nolana.
– Nije. To su ‘Čuvari formule’. Zanimljivo je da se pojave dva filma sa sličnom tematikom. To samo govori koliko je taj problem prisutan, a govorimo o događaju koji se desio pre 60 godina u Jugoslaviji“, naveo je Bjelogrlić.
U filmu scenariste Vuka Ršumovića, i koscenariste Bjelogrlića i Ognjena Sviličića, tokom Hladnog rata učesnici tajnog projekta u Institutu Vinča bivaju izloženi smrtonosnoj dozi zračenja. Jugoslovenska tajna policija ih odvodi na lečenje u Kliniku Kiri u Parizu, gde doktor Žorž Mate, kog igra francuski glumac Aleksis Manenti, predlaže da se prvi put u istoriji izvede delikatna i neizvesna zamene koštane srži ozračenih pacijenata.
U glavnim ulogama igraju Radivoje Raša Bukvić, Aleksis Manenti, Ana Sara i Olivije Bartelemiju, dok direktora instituta Vinča Pavla Savića tumači Predrag Miki Manojlović, a Bjelogrlić šefa jugoslovenske državne bezbednosti Aleksandra Rankovića.
– Nisam mogao da izdržim da ne odigram Leku Rankovića – našalio se Bjelogrlić, koji je uloge mladih jugoslovenskih naučnika dodelio Jovanu Jovanoviću, Alisi Radaković i Ognjenu Mićoviću.
Film je nastao kao adaptacija knjige Gorana Milašinovića „Slučaj Vinča“, a Ršumović je podsetio da je nuklearni incident u tek osnovanom institutu pedesetih godina bio događaj bez presedana, kao i da su u filmu pokušali zadržati humanizam u zategnutoj hladnoratovskoj atmosferi.
Prema njegovim rečima, zaista se pričalo da je postojao tajni projekat da komunistička Jugoslavija dobije atomsku bombu, nakon otvaranja Instituta u Vinči, kako bi poboljšala svoj međunarodni položaj.
– Našli smo neke podatke koji su ukazivali u tom pravcu i oslonili se na jedan deo priče, koji je drami dao trilerski element. To je poseban ukus koji film nudi – naveo je Ršumović.
Bukvić je rekao da mu je drago „što je u scenariju pronađena univerzalna nit, razumljiva publici van našeg govornog područja, što se ne sreće često – dodavši da je ovo u njegovoj „karijeri poseban film, jer na našem jeziku uspevamo da izazovemo reakcije stranaca“.
U „Čuvarima formule“ Bukvić je dobio priliku da odigra lik Dragoslava Popovića, koji je inspirisan stvarnim čovekom, čijeg sina poznaje, što mu je pomoglo u kreiranju uloge, dok se za potrebe snimanja trudio da izgubi dovoljno kilograma, što se na njemu iz ekipe najmanje videlo.
– Iz razloga što si najmanje izgubio – odvratio mu je Bjelogrlić, što je izazvalo smeh prisutnih, a zatim je dodao da je bila u pitanju „dijeta sa biftekom“.
– Imam malo šira ramena i mršavost se nije mogla videti – uzvratio je Bukvić.
Maneti je otkrio da igra lik „za koga u početku nismo sigurni da li ćemo ga zavoleti“, dok je Bartelemi istakao da su mu „Čuvari formule“ prvi međunarodni film u karijeri, u kome je uspeo da nagovori Bjelogrlića da mu na kraju da veću ulogu od prvobitno planirane.